
Lehet számítógépünk a világ leggyorsabb PC-je, költhetünk milliókat CPU-ra és VGA-ra, ha a képernyő minősége gyenge, akkor jó esetben is csak bosszankodni fogunk, de rossz esetben még a látásunkat is rongáljuk. Ezért aztán fokozottan oda kell figyelni arra, hogy milyen felhasználásra milyen monitort választunk. Az ASUS elég régóta foglalkozik ezzel a perifériával, sokféle modellel rendelkezik, ezért kínálatukban jó eséllyel mindenki megtalálhatja a hozzá legjobban passzoló példányt.
Ha például albérletben, kollégiumban, lakótársakkal élünk, korlátozottak a „képernyős” lehetőségeink, akkor az ASUS ZenScreen Smart Monitor MS32UC egy kifejezetten jó opció lehet, hiszen nemcsak a számítógéppel együtt használhatjuk, hanem Google TV platformra épülő okosmonitorként önállóan is – pl. filmnézésre vagy játékra –, éppúgy, mint egy okostévét, egyedül a tunerről kell lemondanunk.
ASUS ZenScreen Smart MS32UC [+]
Az alapeszköz, tehát a monitor maga egy 31,5 hüvelykes, UHD felbontású IPS panelre épül, mely 98%-ban képes lefedni a DCI-P3 színteret, ami elengedhetetlen a filmek maximális élvezetéhez. Fénysűrűségből 350 cd/m² a tipikus maximum, de HDR tartalmak esetében 400 cd/m²-es csúcsfényeket is kaphatunk. És ha már HDR: a ZenScreen Smart Monitor MS32UC VESA DisplayHDR 400 tanúsítvánnyal is rendelkezik, és HDR10/10+, illetve HLG jeleket is képes értelmezni. Két darab 5 wattos, Harman/Kardon hangszóróval és Miracast/Chromecast támogatással is rendelkezik, tehát nem kellenek külön kiegészítők ahhoz, hogy például telefonról átküldjünk rá filmet, klipet a YouTube-ról. Aki nem szeretne másokat zavarni, az használhat vezetékes fejhallgatót is.
A képernyő egy széles, magasságállítási lehetőséggel és kábelbújtatóval is rendelkező állványt kapott, de falra is szerelhető a VESA 100 x 100-as rögzítési opciónak köszönhetően. Csatlakozóból egy HDMI 2.0 és egy DisplayPort 1.4 került rá, illetve egy USB hub egy darab Type-C és két darab 2.0-s Type-A interfésszel. Itt a Type-C port DP-Alt üzemmódot is támogat, illetve USB-PD szabvány szerint akár 90 wattal is töltheti a hozzá csatlakoztatott eszközt.
ASUS ZenScreen Smart MS32UC [+]
Mindez együtt tehát egy jó minőségű, nagy méretű és felbontású asztali monitort jelent, melyen kényelmesen tudunk netezni, filmet nézni, dolgozni, elfér több ablak, a viszonylag magas DPI-nek köszönhetően pedig élesen jelenik meg mindent. Viszont mivel a ZenScreen MS32UC egy okosmonitor is, fut rajta a Google TV, tehát az okostévékhez hasonlóan különböző alkalmazások segítségével mindenféle extra funkciókat is kínál. Így például telepíthetünk rá böngészőt, és akkor nem kell bekapcsolni a PC-t ahhoz, ha gyorsan meg akarjuk nézni a menetrendet. Médialejátszóval az USB portba csatlakoztatott pendrive-ról lejátszhatunk filmet, megmutathatjuk a nyaraláson készült fotókat, és persze játszhatunk is a platformon elérhető címekkel. Akinek ez a méret pl. helyhiány miatt túl nagy lenne, választhatja a ZenScreen Smart MS27UC néven futó 27”-es változatot is.
Míg a Smart modellek sokoldalúságukkal tűnnek ki, addig a ROG Swift OLED PG27UCDM kifejezetten a játékosokra fókuszál, és 27”-es, 3840×2160 pixeles QD-OLED panelje 240 Hz-es frissítéssel szolgálja ki a teljesen folyamatos mozgásra vágyókat. Ez utóbbit FreeSync Premium Pro és G-Sync támogatás is segíti, de rendelkezésre áll az ELMB is, amivel a gyors mozgások elmosódása csökkenthető még tovább.
ASUS ROG Swift OLED PG27UCDM [+]
A kijelző kívülről a klasszikus ROG-dizájnt viszi tovább széles, háromágú talpával, és magasságállítást, valamint pivotot is kínáló állványával, ami képes az asztalra is levetítetni a ROG logót, felül pedig egy állványmenetet találunk rajta például webkamera rögzítéséhez. A panel 1000 nit csúcsfényt képes biztosítani HDR üzemmódban, és 0,03 ezredmásodperces válaszidővel dolgozik. A DCI-P3 színtér lefedettsége teljes, a HDR szabványokból pedig mind a Dolby Visiont, mind a HDR10-et támogatja.
Az ASUS a gyári kalibrációról sem feledkezett meg, tehát aki játékok mellett időnként filmet vágna, fotót szerkesztene, az is pontosan, precízen tud dolgozni, az átlagos színeltérés (delta E) nem éri el a 2-es értéket. A kettős felhasználást megkönnyítendő a PG27UCDM beépített KVM átkapcsolóval is rendelkezik és a PIP/PBP üzemmódot is támogatja, tehát két forrás képét is megjelenítheti. Csatlakozókból pedig nincs hiány: egy DisplayPort 2.1, két HDMI 2.1 és egy DP-Alt üzemmódot, valamint 90 wattos töltést kínáló Type-C is található rajta, az utóbbival kapcsolatban álló USB hub pedig három darab Type-A csatlakozót biztosít. Beépített hangszórók nincsenek, viszont rendelkezésre áll egy 3,5 mm-es jack fejhallgatókhoz.
A ROG Swift OLED PG27UCDM a felsoroltak mellett rendelkezik még pár érdekes extrával is. Az állvány – AURA Sync kompatibilis – világítását és a standard G1/4-es menetet már említettük, viszont a készülékbe került egy közelségérzékelő is, aminek révén képes automatikusan kikapcsolni, ha felállunk előle, majd visszakapcsolni, amikor leülünk, ezzel is csökkentve az OLED beégésének esélyét.
Ha van kijelzőkategória, amely az elmúlt pár évben kezdett el igazán növekedni, akkor a hordozható „második” képernyőké biztosan az. Akár a Computexet, akár a CES-t, akár az IFA-t nézzük, egyre több helyen találkozhatunk ezekkel a kiegészítőkkel, és az ASUS kifejezetten gazdag kínálattal rendelkezik belőlük. Tipikus felhasználási területük lehet például notebook mellett egy nagyobb munkaterület vagy több ember számára is látható prezentációs felület biztosítása külső helyszínen. Mindkét célra kiváló lehet a ZenScreen Duo OLED MQ149CD, mely gyakorlatilag olyan, mint egy duplakijelzős notebook – csak éppen a notebook nélkül.
ASUS ZenScreen Duo OLED MQ149CD [+]
Amit kapunk, az tulajdonképpen két darab 14”-es OLED képernyő, munkabarát, 16:10 képaránnyal, 1920×1200 pixeles felbontással, teljes DCI-P3 színtérrel, DisplayHDR 400 True Black tanúsítvánnyal és a gyári kalibrációnak köszönhetően 2 alatti delta E értékkel. A két kijelző a 360 fokos kinyitást lehetővé tévő zsanéroknak köszönhetően az átalakítható notebookokhoz hasonlóan különböző állásokban is használható, „sátorként” nézhetjük két oldalról, vagy éppen a hátoldalról kihajtható támasz segítségével mint egy 20”-es monitort, fel is állíthatjuk noteszgépünk mellé.
Ezt a sokoldalúságot csak javítja, hogy a két panel két külön képernyőként kezelhető, tehát kerülhet rájuk különböző kép (akár két külön forrásból is), használható egy nagy egységként, tükrözhetjük egyiket a másikra, illetve működhetnek úgy, ahogy a számítógépnél a klasszikus „kiterjesztés” üzemmód is dolgozik. Ha pedig telepítjük gépünkre az ASUS DisplayWidget Center szoftvert, akkor nemcsak könnyebb beállítási lehetőségeket, de automatikus képforgatási funkciót is kapunk.
ASUS ZenScreen Duo OLED MQ149CD [+]
Az 1 kg-os, 319 x 212 x 15 mm-es egységen három Type-C konnektor található: kettő DP-Alt funkciót kínál, a harmadik pedig a tápellátására szolgál. DP-Alt szolgáltatással nem rendelkező külső eszközök felé egy mini HDMI áll rendelkezésre. Ha pedig sokat használjuk otthon, asztali kijelzőként, akkor a hátoldalán található állványmenet segítségével fel is állíthatjuk az asztalon, és erre a célra az ASUS egy külön tartót is kínál opcionális extraként az MTS02D állvány képében.
Azoknak is akad ASUS megoldás, akik elsősorban professzionális grafikus, videós célokra keresnek monitort, de nem vetik meg a játékokat sem: a ProArt PA32UCDM, mely egy 31,5 hüvelykes, UHD felbontású QD-OLED panelt használ, ezzel pedig teljes sRGB, DCI-P3 és BT.2020 színteret kínál. Hardveres kalibrációja garantálja a delta E < 1 színhűséget, és a HDR tartalmak megjelenítése sem lesz probléma az 1000 nites csúcsfénynek, illetve a HDR10, Dolby Vision és HLG támogatásnak köszönhetően. Ez nemcsak a képminőség miatt fontos, a PA32UCDM ugyanis így közvetlenül a kameráról is meg tudja jeleníteni a HDR-ben felvett tartalmat. A kijelző rendelkezik fényérzékelővel, amivel saját fényerejét a külső körülményekhez igazíthatja, és nem hiányoznak a hangszórók sem: két darab 3 wattos hangsugárzó került rá.
ASUS ProArt Display OLED PA32UCDM [+]
A munka kényelmét szolgálja a dönhető, magasságában állítható és pivotot is kínáló állvány, a sokoldalú csatlakoztathatóságot pedig két Thunderbolt 4 és HDMI 2.1 garantálja. A TB4 interfészekkel több kijelző láncba is fűzhető. Kapunk beépített USB hubot is, ami egy Type-C és egy Type-A konnektort biztosít – mindkettő USB 3.2 Gen 2 szabványú, tehát 10 Gbps adatátviteli sebességet ad.
Mint említettük, a ProArt Display OLED PA32UCDM a professzinális felhasználás mellett játékra, szórakozásra sem utolsó. Egyrészt kiváló minőségben nézhetünk rajta HDR tartalmat, másrészt a panel 240 Hz-es frissítési frekvenciájának köszönhetően játékok alatt is gyors lehet a megjelenítés. A kijelző kezelését segíti a DisplayWidget Center, mely a csatlakoztatott PC-ről vagy Macről kínál teljes hozzáférést a monitor funkcióihoz, beállításaihoz.