
Drasztikus forgalomnövekedés követte a Trump adminisztráció által bevezetett új importvámokat az Apple boltjaiban. Az iPhone-ok iránti kereslet az USA-ban a karácsonyi szezon szintjére ugrott, a Bloomberg jelentése szerint pedig az emberek afelől érdeklődnek leginkább, hogy mikor várható az iPhone-ok árának emelkedése.
Hirdetés

Az amerikai kormány új vámcsomagja legalább 54%-ra emeli a Kínából származó árukra kivetett adót, Trump pedig azzal fenyegetett, hogy újabb vámemelést eszközöl, ha Kína nem törli azokat a megtorló vámterveket, melyeket az USA kormányának április 2-i bejelentése után hoztak.
Az iPhone 16 Pro és 16 Pro Max [+]
Az Apple legfontosabb termékét, az iPhone-t is érinti ez a változás, lévén nagyrészt Kínában készülnek a telefonok, onnan importálják őket az Egyesült Államokba. A Wall Street Journal cikke szerint az Apple egyelőre túl bizonytalannak látja a helyzetet ahhoz, hogy drasztikus változást eszközöljön a már bejáratott kínai beszerzési láncain, melyekbe rengeteg pénzt is fektettek. Így egyelőre csak átmeneti megoldást találtak: az Indiában gyártott iPhone-okat hajóztatják át az Egyesült Államokba, mivel az Indiából importált árukra az amerikai kormány új rendelkezései “csak” 26%-os vámot írnak elő.
India hasonlóan az Egyesült Államokhoz magasabb vámokkal sújtja a Kínából importált eszközöket, épp ezért is gyárt az Apple Indiában 2017 óta. Éves szinten 25 millió iPhone készül a leggyorsabban növekvő mobilpiacon, ezek közül 10 millió kerül helyben forgalomba Indiában, írja a WSJ. A lap szerint az Apple emelni tervezi a gyártási volument idén Indiában, viszont úgy is csak az amerikai piac igényeinek felét tudnák kielégíteni, ha az összes indiai gyártású iPhone-t az USA-ba importálnák. Jelenleg az Apple átmeneti megoldásként a boltjainak készleteit az indiai gyártású készülékekkel próbálja feltölteni.
Eladók és vásárlók az Apple 5. sugárúti boltjában New Yorkban 2019-ben (forrás: Apple) [+]
Az amerikai ipar reneszánszátért kiáltott a Trump adminisztráció, ám elemzők és a beszerzési lánc tagjai szerint az iPhone gyártásának USA-ba mozgatása lehetetlen ötlet. “Ha a vásárlók 3500 dolláros iPhone-t akarnak, gyárthatjuk őket New Jersey-ben vagy Texasban” — idézi a Wedbush kutatócég szavait a WSJ. Az amerikai kormány új vámjaival az iPhone 16 Pro anyagára 550 dollárról 850 dollárra nőhet.
Februárban az Apple azt jelentette be, 500 milliárd dollárnyi befektetést tervez a következő négy évre az USA-ban, ez részben a szolgáltatásokat kiszolgáló szerverparkokra és a TSMC arizonai gyárában készített chipekre menne el. Trump úgy nyilatkozott, az Apple befektetései a bizonyítéka annak, hogy a kormány tervei működnek. A WSJ cikke szerint Tim Cook és az Apple vezetése lobbizik azért, hogy az Apple kedvezményeket vagy kivételt kapjon a kormány új intézkedései alól hasonlóan ahhoz, ahogy az első Trump adminisztráció ideje alatt sikerült.
A TSMC arizonai gyára (forrás: AZBIGMEDIA) [+]
India mellett Vietnam vagy Brazília lehet az Apple másik vészmegoldása, ha nem sikerül kivételt szerezniük a kormánynál. Vietnamban jelenleg AirPods, Apple Watch és iPad készül, iPhone nem. Az USA kormánya Vietnamra 46%-os adót lengetett be, majd Trump elnök később egy közösségi médiában megosztott posztban azt írta, miután beszéltek, sikerült Vietnam vezetőjének jobb ajánlatot adnia. Brazíliában 2011 óta folyik iPhone-ok gyártása, a Foxconn ottani összeszerelő üzemében jellemzően ott sem az aktuális csúcsmodelleket, hanem a helyi és dél-amerikai piac számára egy-két évvel korábban bemutatott olcsóbb iPhone-okat gyártják. A 9to5Mac brazil sajtóértesülések alapján azt írja, az Apple hasonlóan az indiai megoldáshoz, Brazíliát is bevetheti, mivel az onnan az USA-ba importált termékekre 10%-os vámot írnak elő az amerikai kormány rendelkezései.