Hirdetés
Az iPhone 14-gyel és észak-amerikai lefedettséggel indult el az Apple szöveges segélykérő SOS szolgáltatása két éve, melynek régiós elérhetősége gyorsan bővült, és amely eleinte két évig lett volna ingyenes, ám ezt három évre tolták ki. Az iPhone 14 a támogatott piacokon tehát 2025 őszéig biztosan ingyen használhatja a dolgot olyan helyeken, ahol sem WiFi, sem pedig mobilhálózati lefedettség nincsen, az iOS 18 pedig hagyományos SMS és iMessage üzenetváltást is bevezetett a műholdakon keresztül, hasonló helyszíneken.
Értesítés a műholdas vészhívásról. (forrás: Apple) [+]
A szatellitek oldalról a kommunikációt a Globalstar konstellációja biztosítja, a műholdak számát bővíteni, illetve azok működtetését és a földfelszíni infrastruktúrát fenntartani pedig költséges móka, főleg, ha folyamatosan bővül a kliensek száma. Az Apple éppen ezért a minap 1,1 milliárd dolláros szerződést kötött a Globalstarral, illetve a vállalatból 20%-os részesedést szerzett 400 millió dollár értékben, és az időzítés aligha véletlen, elindult ugyanis az űrverseny a mobilhasználók kegyeiért.
Tucatnyi Starlink V2 Mini műhold felbocsátásra vár (forrás: ArsTechnica) [+]
A SpaceX Starlink műholdjainak új generációja nem csak üzenetcserét, hanem hanghívást és adatkapcsolatot is támogatni fog rövidesen. Bár a konstelláció még kiépítés alatt áll és operátorfüggő lesz az Egyesült Államokban, az elmúlt hónapok hurrikánjai során életmentő volt a tesztjelleggel működő szolgáltatás normál telefonokkal, speciális műholdas hardver szüksége nélkül. Kínában is van lehetőség kétirányú üzenetküldésre megfelelő chipsettel, a végcél pedig az, hogy a hagyományos telefonokat a világ minden pontján használni lehessen földfelszíni lefedettségtől függetlenül, ami persze a felhasználó kényelme és biztonsága mellett a műholdas szolgáltatóknak tetemes bevételt hozhat. Rosszmájúak szerint pedig globális megfigyelést az ebben érdekelt szerveknél.