

A Google közölte, hogy megállapodást kötött a Commonwealth Fusion Systemsszel, így egy virginiai projekten keresztül fúziós energiát vásárolnak majd.
Hirdetés
A cég szerint ez a technológia kapcsán az első közvetlen, üzleti vásárlási megállapodás a CFS-en keresztül. A CFS egyébként 2018-ban vált ki az MIT-ből.
Az üzlet értelmében 200 megawattnyi teljesítményt vásárolnak a CFS ARC projekttől, amelynek teljes kapacitása 400 megawatt lesz. A helyszín pedig az a Virginia, amely történetesen a leg-áramigényesebb adatközpontok legnagyobb központja a világon.
Az üzlet pénzügyi részleteit nem hozták nyilvánosságra.
A szakemberek a cégeknél és laborokban évtizedek óta próbálnak áttöréseket elérni a fúziós energia terén, a CFS-nél nem lézerekkel, hanem nagy mágnesekkel. A tervek szerint a 2030-as évek elejétől termelnének áramot.
A Google egyik vezetője elismerte, hogy mind komoly fizikai, mind komoly mérnöki kihívások várnak rájuk, ha kereskedelmileg élhető és skálázható megoldást akarnak mindebből. Ebbe viszont sokat fektetnének.
Az adatközpontok és az AI óriási áramigénye miatt nagy az érdeklődés a fúziós energia miatt, amely az atomenergiával szemben nem generál nagy mennyiségű radioaktív hulladékot. Ha sikeresek a fejlesztések, akkor a klímaváltozás elleni harcban is nagy segítség lenne a technológia.