
Hirdetés


Mélyen tiszteljük az alacsony biológiai lábnyomra és egyszerű otthoni javíthatóságra felépített Fairphone sorozatot, bár a piaci tapasztalat az, hogy a jó szándék nem jelent a nagyokat megszorongató eladásokat. Persze, ha egy cucc olyan jól egybe van rakva, hogy pár koppanás, nagy nyomású víz vagy a hideg-meleg nem árt meg neki, és még a telep is hatalmas, könnyű hangzatos specifikációval rendelkező, otthon lényegében javíthatatlan riválist vásárolni, és csak baj esetén gondolni a kikalapálásra.
Amikor viszont jellemzővé kezd válni a júniusi 38 fok, elgondolkodhat az emberiség a saját szerepében az időjárás változását illetően, és jó azt látni, amikor egy gyártó csökkenteni kívánja gyártási lábnyomát – ennek jegyében született meg a tiszta dizájnú Fairphone 6 is.
Ha papíron nézem, a 600 eurós, vagyis 240 ezer forintos indítás nagyon kemény az alsóbb ársávba szánt Snapdragon 7s Gen 3 chipért vagy a 4415 mAh-s, 30 watton tölthető telepért. Viszont a 8 GB RAM-hoz 256 GB-os, bővíthető tároló tartozik, a remekül optimalizált Android 15-höz pedig 8 év(!) szoftverfrissítés. Elérhető ráadásul a Google szolgáltatásokat futtató alapverzió mellett egy AOSP-s rendszerű változat is, amely kihagyja a keresőóriás megoldásait.
Nem semmi az ötéves garancia, valamint a pótalkatrészek és a szerelési útmutatók könnyű elérhetősége sem, a Fairphone 6 ráadásul e-szemét semleges és fair munkakörülmények között szerelik össze. Nem mellesleg egész kezes: a 6,31″-es, 10 bites, 1400 nites és 120 Hz-es LTPO OLED panel 156,5 x 73,3 mm-es házba került, bár a 9,6 mm-es vastagság vagy a 193 grammos tömeg már nem olyan vonzó. Az 1116 x 2484 pixeles képernyőt Gorilla Glass 7i védi, a könnyű szerelhetőség viszont áldozattal jár: az IP55 védelem a por mellett csak vízpermetnek áll ellen, alámeríteni nem szabad.
Megvan viszont a MIL-STD-810H plecsni és azon belül másfél méteres esésekre levizsgáztatták a nanoSIM foglalattal és eSIM-mel szerelt kelléket. Kezd visszatérni a mobilpiacra modularitás: a könnyű hátlap-, akkumulátor- és alkatrészcsere mellett két csavar kioldásával mindenféle tartozékokat a Fairphone 6-hoz erősíthetünk, az oldalsó Moments kapcsolót eltolva pedig monokróm detox módba kerülünk, ahol csak öt esszenciális alkalmazást használhatunk, megregulázva mobilfüggőségünket.
Az előlapra 32 megapixeles szelfilyuk került, a hátlapra pedig 50 megapixeles Sony Lytia 700C szenzor 1/1,56″-en, optikai képstabilizátorral. Teleobjektív nincs, csak 13 megapixeles ultraszéles segéd (f/2,2). A harmadik korong, ha minden igaz, 3D ToF szenzort rejt. A videofelvételi korlát 4K 30 fpssel. Jó hír a WiFi 6E modem és a Bluetooth 5.4, ahogy a sztereó hangszóró is megvan. Ám, ha a piaci versenyképességet nézzük, van tripla kamerás, vízállóbb, gyorsabb és nagyobb teljesítménnyel tölthető rivális, és csak remélni tudjuk, de garantálni nem, hogy lesz, aki a fenntarthatóság mellett dönt a nagy számok törvénye helyett.